www.SaeidZibakalam.ir
بسم الله الرحمن الرحیم

عموماً تصور می‌شود که نیوتن از بدو کاوش‌های طبیعت‌شناسه‌اش دارای روشی بوده که همواره از آن پیروی می‌کرده‌است و دو کتاب ماندگار و فوق‌العاده تأثیرگذارش اصول ریاضی فلسفه طبیعی و علم‌الابصار، محصول پیروی از آن روش است. امّا انیشتاین هشدار می دهد که اگر می‌خواهید چیزی از فیزیکدانان درباره روش‌هایی که بکار گرفته‌اند بدانید “به حرف‌های آنها گوش ندهید و توجه خود را معطوف به اعمال آنها کنید.”
عموماً تصور می‌شود که نیوتن از بدو کاوش‌های طبیعت‌شناسه‌اش دارای روشی بوده که همواره از آن پیروی می‌کرده‌است و دو کتاب ماندگار و فوق‌العاده تأثیرگذارش اصول ریاضی فلسفه طبیعی و علم‌الابصار، محصول پیروی از آن روش است. امّا انیشتاین هشدار می دهد که اگر می‌خواهید چیزی از فیزیکدانان درباره روش‌هایی که بکار گرفته‌اند بدانید “به حرف‌های آنها گوش ندهید و توجه خود را معطوف به اعمال آنها کنید.”با توجه به هشدار تأمل‌انگیز و جالب توجه انیشتاین در این مقاله کوشیده‌ام تا اولاً هر آنچه نیوتن در طبع‌های مختلف دو اثر مهم‌اش درباره روش علمی، قواعد روش‌شناختی و معرفت شناختی‌اش اظهار کرده مورد بازیابی و شناسایی قرار دهم. ثانیاً، تلاش شده تا آن چه را نیوتن در عمل انجام داده و شناسایی و ارائه کنم. در جریان این شناسایی‌ها، آشکار می‌شود که میان آنچه نیوتن درباره روش کار و کاوش‌اش گفته و آنچه در عمل انجام داده تغایر و بعضاً تعارضات روشنی وجود دارد. همچنین، آشکار می‌شود که ابداً چنین نبوده که از ابتدا نیوتن به یک مجموعه خاصی از قواعد روش-معرفت شناختی آگاهی داشته و از آنها آگاهانه پیروی کرده است. نیوتن تنها پس از مواجهه با سیل خروشانی از انتقاداتی که متوجه طبع اول اصول ریاضی شد به قواعد روش-معرفت شناختی روی آورد. در طول چهل سال پس از طبع نخست اصول (۱۶۸۷) و آخرین طبع آن (۱۷۲۶)، عمده تلاشهای نیوتن مصروف طراحی و ابداع و اعلام قواعد جدید بازی علم شد تا اولاً نظریه پردازی‌های طبیعت‌شناسانه خود را با عطف به آن قواعد موجّه و مقبول نشان دهد و از آنِ دکارتیان را ناموجّه و نامقبول. و ثانیاً به تبع، سیل انتقاداتی که وی را به شدت آزرده دل و رنجور کرده بود تضعیف و تخفیف کند.

مطالعه متن کامل مقاله:

  روش علمی نیوتن در اصول ریاضی (اندازه فایل: 232٫1 KiB -- دفعات دانلود: 3,126 بار)


منتشر شده در: فصل‌نامه فلسفه (دانشگاه تهران)، دوره 35 شماره 4، اسفند 1386
 

یک نظر »

  • منوچهر

    # 3 مارس 2013 - 9:50 ب.ظ

    با سلام خدمت استاد بزرگوار
    ونهایت تقدیر وتشکر از خدمات گرانبهایتان در عرصه علم وفلسفه.
    بنده دانشجوی رشته فلسفه اسلامی در دانشگاه تبریز هستم خیلی علاقمندم که دوره دکترا را در رشته فلسفه علم ادامه دهم لذا موضوع پایان نامه ام را می خواهم موضوعی تطبیقی باشد.استادان چند تا موضوع پیشنهاد کرده اند.میخواستم اگه امکان داره شما هم در این مورد بنده را یاری بفرمایید .اگر وقت داشته باشید خیلی ممنون میشوم که در این پایان نامه مرا همراهی بفرمایید.ایمیلتان را نداشتم بنابرین از طریق سایتتان مزاحمتان شدم.اگر امکان دارد برایم پاسخی بفرستید ممنون میشوم.

ارسال نظر