www.SaeidZibakalam.ir
بسم الله الرحمن الرحیم

سعید زیباکلام استاد دانشگاه تهران در نشستی که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شریف برگزار شد، طی سخنانی پیرامون مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵، گفت: آیا منطق قوی و مستدل دیپلماسی جدید ایران است که قدرت‌های استکبار غربی و به ویژه آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی و تجدیدنظر در باج‌خواهی‌هایش کرده است، آیا به راستی فرزندان انقلاب […]


تاریخ سخنرانی: 14 دسامبر 2013
مکان سخنرانی: دانشگاه صنعتی شریف
برگزار کننده سخنرانی: بسیج دانشجویی دانشگاه شریف

سعید زیباکلام استاد دانشگاه تهران در نشستی که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شریف برگزار شد، طی سخنانی پیرامون مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵، گفت: آیا منطق قوی و مستدل دیپلماسی جدید ایران است که قدرت‌های استکبار غربی و به ویژه آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی و تجدیدنظر در باج‌خواهی‌هایش کرده است، آیا به راستی فرزندان انقلاب توانستند مذاکرات دشوار و پیچیده و حقانیت ملت ایران را به اثبات برسانند. آیا آنچنان که ظریف می‌گوید آنچه در متن توافقنامه آمده است بهره‌برداری ایران از حقوق خود طبق معاهده است، آیا به راستی حق غنی‌سازی ایران در عمل و گفتار به رسمیت شناخته می‌شود؟‌ آیا تحریم‌های نفتی ایران متوقف می‌شود و درآمدهای نفتی آزاد خواهد شد؟ آیا در این توافقنامه زمینه‌ای برای اعتمادسازی از سوی غربی آن فراهم شده است و آیا به راستی سازمان تحریم‌ها ترک برداشته و در کل این توافقنامه موفقیت‌آمیز محسوب می‌شود؟

IMAGE635226457081772906

وی ادامه داد:‌ متن توافقنامه که ترجمه‌اش به دست ما رسیده است تضادهایی با اصل آن دارد که ما این را به پای ترجمه نادرست آن می‌گذاریم.

زیباکلام پس از ترجمه بخش‌هایی از متن انگلیسی توافقنامه ژنو اضافه کرد: باید به طرف غربی و آمریکایی که توانسته‌اند چنین توافقنامه‌ای را تدوین نمایند تبریک گفت زیرا با این شرایط تا چند وقت دیگر صنعت هسته‌ای در کشور ما با خاک یکسان می‌شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: وقتی با دقت به متن توافقنامه نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم چه رفتار بدی با ما شده است. انگار که ما خطرناک و اهل کودتا هستیم که چنین بلایی را سر ما آورده‌اند.

وی ادامه داد: البته بعضی‌ها ماجرا را طور دیگری به مردم نشان می‌دهند که صدا و سیما با خبرهای جانب‌گرایانه و بعضی‌ از مطبوعات شیپور به دست، چنین رفتاری را دارد.

زیباکلام با اشاره به بازگشت بخشی از درآمدهای نفتی به کشور افزود: چرا در متن توافقنامه مقدار درآمد قابل برگشت به کشور ذکر نشده است؟ آیا توافقنامه پنهان دیگری وجود دارد که ما و حتی مقام معظم رهبری و نمایندگان مجلس هم از آن بی‌خبرند؟

وی خاطرنشان کرد: در این توافقنامه بندی در مورد خودرو وجود دارد که در این قسمت هم احساس می‌کنم اتفاقات عجیبی در حال رخ دادن است زیرا طرف آمریکایی بی‌دلیل این بند را مطرح نکرده است، مگر آنکه سودی در آن برای خود ببیند.

زیباکلام در خاتمه این نشست، به سؤالات دانشجویان پاسخ داد.


منتشر شده در: فارس
 

یک نظر »

  • سردار

    # 22 مارس 2014 - 8:15 ب.ظ

    سلام خسته نباشید
    لطفا صوت یا ویدیوش رو قرار بدید

ارسال نظر