www.SaeidZibakalam.ir
بسم الله الرحمن الرحیم

بایگانی موضوع "عدالت‌خواهی"

بسم الله و بالله و فی سبیل الله و علی مله رسول الله حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محمد جعفر منتظری با سلام و ارزوی سلامتی و مزید خدمات و زاد آخرت. اظهارات اخیر جنابعالی در گفت و گوی ویژه خبری اوائل آبانماه ۱۳۹۵ در شبکه دوم سیما، سئوالاتی را ایجاد کرده که ذیلا به […]

 

آنها می‌خواهند بدانند بالاخره آرمانگرایی و عدالتخواهی در جامعه ما اکثرا و عمدتا شعار است و ناچیزی هم اعتقاد و عمل، و آن ناچیز هم عمدتا متوجه بی‌پشت‌ـ‌وـ‌پناهان، پابرهنه‌های سیاسی و اقتصادی، مستضعفان کف جامعه، و یا برعکس. جناب آقای دادستان! عمق و انتهای آثار تصمیمات خود و همکاران خود در قوه قضائیه را بدقت ببینید و وجدان کنید!

 

تصاویر زیر گزیده‌هایی از دکتر سعید زیباکلام درباره ساختار سیاسی کشور، جناح‌بندی‌ها، صدا و سیما و… با تمرکز بر مجلس شورای اسلامی و نمایندگان است که در قالب طرح‌های ساده‌ی گرافیکی منتشر می‌شود

 

جناب آقای روحانی! آیا می‌توان از اظهارات جنابعالی چنین استنباط کرد که در اجلاس آتی سالیانه سازمان ملل در نظر دارید جمهوری اسلامی ایران را هر چه سریع‌تر و بی‌لجام‌تر در نظام استکباریِ ضد بشری آمریکا حل و هضم کنید؟ جناب آقای رئیس‌جمهور! بنده از این توپ و تشرهای تقریباً مسلسل‌وار و در حال عادی‌شدن به منتقدان، رایحۀ تلخ و کهنه‌ای نسبت به آزادی استشمام می‌کنم و برای آینده نه فقط برای استقلال که به طرز روزافزونی برای آزادی هم بشدت نگرانم.

 

در واکنش به سخنان رئیس‌جمهور در دانشگاه شهید بهشتی و مصاحبه تلویزیونی وی، دکتر سعید زیباکلام عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران نامه‌ای سرگشاده برای دکتر روحانی نوشت. بسم الله و بالله و فی سبیل الله و علی و مله رسول الله نامه‌ی سرگشاده به رئیس‌جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر حسن روحانی، ریاست […]

 

در این تحلیل می‌خواهم تلاش‌کنم، زمینه‌ای فراهم ‌شود تا بهتر بتوانیم در تأملات و ارزیابی‌های خود به همه یا بیشتر پرسش‌های مهم و مبنایی زیر پاسخ‌ دهیم… دسترسی و بازرسی این قبیل اماکن چه ارتباطی به غنی­ سازی اورانیوم دارد؟ و چرا باید بازرسان آژانس هم از محل و مکان تأسیسات فوق، اطلاع داشته باشند و هم امکان بازرسی از درون آنها داشته باشند؟

 

اجازه می‌دهیم ۴۰۰ میلیون دلار به صورت کمک‌های شهریه دولتی برای دانشجوها منتقل شود. همان قصه‌ای که قبلاً داشتیم. یعنی شما چه تأیید بکنید، چه نکنید، چه بگویید آقا! ۲۰۰ میلیون کافی است. ۱۰۰ میلیون یا ما تعهدی نداریم و ۵۰ میلیون کفایت می‌کند. اصلاً Who are you? ما ۴۰۰ میلیون کنار گذاشته‌ایم. مکانیسم این را هم باز نمی‌دانیم.

 

در این مقاله می‌‌خواهم معضلات عمدتاً نهانی فرهنگ سیاسی ایران معاصر را مورد تأمّل و کالبد‌شناسی قراردهم. از تبعات ضمنی این مقاله، درصورت بذل توجه و دقت کافی، این است که پاره‌ای از سؤالات گزنده و بعضاً ویرانگری که احتمال می‌دهم برای بسیاری از دانشگاهیان و حوزویان مطرح شده‌باشد، پاسخ تبیینی خود را بیابند. آن سوالات از این قبیل‌اند: …

 

روشن است که این موضع‌گیری دچار تعارضی است که تنی چند در ایام پس از ۲۲ خرداد بدان توجه کرده، متذکر شده‌اند. متذکر شده‌اند که: اگر نتیجه‌ی انتخابات موافق مراد آنها می‌بود، صحت نتیجه انتخابات و سلامت تمام نهادهای ذی‌ربط حکومتی را کماکان می‌پذیرفتند اما اینک که نتیجه انتخابات وفق مرادشان نیست، مدعی‌اند هم انتخابات دچار تقلب سازمان‌یافته است و هم تمام نهادهای ذی‌ربط حکومتی متقلب و بی‌اعتبار و یا دست‌کم طرف دعوایند.

 

از طرفى «جریانى» ایستاده است که دانشگاهیان و حوزویان فراوان و نامدارى گروه گروه از آن حمایت مى کنند. احزاب و گروه ها و مطبوعات سازمان یافته و هماهنگ و آزموده تر مدرنیستى یکى پس از دیگرى به خیل عظیم و هیبت زاى حامیان آن مى پیوندند… در طرف دیگر، «جریانى» قرار داشت که به زحمت مى شد نام جریان بر آن چسباند. جریانى بى سرمایه و بى شیخوخیت، جریانى بدون زعامت و حمایت در لایه هاى مختلف حکومتى، مدیریتى و تجارتى.