دیروز چهارشنبه 5 مرداد توفیق شد برای فاتحۀ اهل قبور به آرامستان ابن بابویه بروم. پس از قرائت فاتحه بر مزار شهید دکتر سید حسین فاطمی، مبدع و طراح سیاست ملّی‌کردن صنعت نفت در دوران خیزش افتخارآفرین ضداستبدادی‌ـ‌استقلالی ملّت ایران، وارد قطعهٔ شهدای قیام 30 تیر 1331 شدم که غم و اندوه وصف‌ناپذیری بر من چیره شد، زیرا دیگر به سختی می‌توانستم نام و سن و سال برخی از قبور را بخوانم.

نمی‌دانم آخرین باری که سنگ‌های این قبور ترمیم و یا تعویض شده‌اند کی بوده ـــ بلافاصله بعد از بهمن 57 و یا در دههٔ شصت ـــ علیحاله بعید می‌دانم شهرداری تهران و شورای شهر تهران نیازی داشته باشند تا اهمیت حیاتی حفظ چنین میراث فوق‌العاده گرانبهایی به ایشان گوشزد شود. گوشزد شود که رویدادهایی از قبیل قیام 30 تیر 1331 که با هزینۀ ناچیزی می‌تواند مرمت و احیاء شود بیانگر تجلی عزم و احساس و آگاهی و ارادهٔ ملت ایران است که باید بهر صورت ممکنی حفظ و حراست شود.

این ضرورت را پیشتر به شهردار و شورای شهر سابق متذکر شده‌ام اما بی‌فایده. آیا می‌توان به شهردار و شورای شهر فعلی تهران امید داشت که آنها چنین بصیرت و میهن‌دوستی و تعهدی را از خود نشان دهند؟

بسم ربّ شهداء والصدیقین

پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۶

به اشتراک بگذارید : | | |