چرا با اعادۀ دادرسی و برگزاری محاکمۀ علنی حمید بقایی مخالفت می‌کنید؟
نامه سرگشاده سوم دکتر سعید زیباکلام به ریاست قوهٔ قضائیه

چرا با اعادۀ دادرسی و برگزاری محاکمۀ علنی حمید بقایی مخالفت می‌کنید؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سرگشادۀ سوم به رئیس قوۀ قضائیه

رئیس محترم قوۀ قضائیه آیت‌الله حاج شیخ #صادق_لاریجانی

سلام و رحمت خدا بر شما باد در این ایام ظاهراً آرام و پایدار، لیکن طوفان در نقاب.

شما می‌دانید که بنده تمنای منصب و ثروتی در سینه ندارم و چند دهه‌ای است با این دو شهوت وداع کرده‌ام؛ و نیک می‌دانید که نسبت به آرمان‌های انقلاب میهنم، دلباخته‌ام و تمنای تحکیم آنها را برای رشد و تعالی ملت رنج‌دیدۀ ستم‌دیده‌ام دارم و اما به واسطۀ شرایط حساس و ملتهب امروز میهنم لازم دیدم مطالبی را مطرح کنم:

چرا مطابق اصول مصرح قانون اساسی محاکمۀ آقای حمید بقایی، معاون رئیس جمهور دولت نه و ده را علنی برگزار نکردید؟ امکان دارد برای آگاهی ملت ایران علل یا دلایل این تصمیم را شفاف و صریح و علنی اعلام کنید؟

قاعدتاً برای جنابعالی وثاقت و صحت اسناد و شواهدِ مؤید اتهامات نامبرده باید محرز باشد، چرا اینک که آقای بقایی برای اثبات بی‌گناهیش جان خود را به میدان آورده، با اعادۀ دادرسی و برگزاری محاکمۀ علنی ایشان مخالفت می‌کنید؟

آیت‌الله لاریجانی! اینها سؤالات بسیاری از اقشار مردم و به‌ویژه جوانان دانشجوی سراسر کشور است.

آیت‌الله لاریجانی! شما و همکارانتان اینک بر کرسی‌های قدرت فائقه تکیه زده‌اید و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی و تقنینی و اجرایی نظام همگی کم و بیش حامی و مدافع سیاست‌های شما هستند و نتیجتاً شما خود را چندان پاسخگو نمی‌بینید، امّا بنده از سر شفقت شما را انذار می‌کنم دست از رویه‌ها و اقدامات جابرانۀ قاهرانه بردارید و در جهت اقناع افکار عمومی به آرامش فضای ملتهب موجود گام‌های جدی بردارید.

اطلاع دست اوّل دارم که عرصۀ عمومی سیاست و ساز و کار مرسوم آن، برای شما نه مقبولیت دارد و نه حتی موضوعیت. برای شما تنها محاکم غیرعلنی و رویه‌های مرسوم جاری قوۀ قضائیه مقبولیت دارد. افکار عمومی، قضاوت عمومی، گفتمان و تبادل آرا در عرصۀ عمومی، ساز و کارهای معمول اطلاع‌رسانی و مقبولیت و مشروعیت ملی ظاهراً برای شما هیچ یا کمتر موضوعیتی دارد.

آقای حاج شیخ صادق لاریجانی! بنده اما این نگرش‌ها و رویه‌ها را اشتباه و بلکه خانمان‌سوز می‌دانم. شما نمی‌توانید و نباید در قبال مطالبات عمومی بی‌اعتنا باشید. این سیاست‌ها و رویه‌ها، تیشه به ریشۀ نظام و مشروعیت آن می‌زند. آرمان‌ها و میثاق ملی این انقلاب همان قانون اساسی، را نمی‌توان و نباید با برداشت‌ها و سیاست‌های خودکامانه به مخاطره افکند.

از حضرت حق استدعا دارم به یمن و برکت این ایام و لیالی مبارک، قلوب ما مردم و به‌ویژه قلوب مسئولان و رجال سیاسی را منقلب و اصلاح فرماید تا نظام هرچه بیشتر پاسخگوی مطالبات به حق مردم شود و حقوق ولی‌نعمتان محروم و مستضعف انقلاب هرچه بنیانی‌تر رعایت شود.

 

سعید زیباکلام

میلاد خجستۀ امیرالمؤمنین، ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

به اشتراک بگذارید : | | |