چرا تمام گناه برجام را بر دوش دولت و مجلس می‌ا‌‌ندازید؟
نامه سرگشاده دکتر سعید زیباکلام به آقای دکتر ولایتی مشاور عالی امور بین‌الملل

چرا تمام گناه برجام را بر دوش دولت و مجلس می‌ا‌‌ندازید؟

بسم‌الله و بالله و فی سبیل‌الله و علی مله رسول‌الله

آقای دکتر ولایتی! چرا حالا که مثل روز روشن‌شده که در برجام اشتباهات فاجعه‌باری رخ داده و چگونه منافع و مصالح ملی به باد داده‌شده، بی‌انصافانه نقش بسیار محوری و موثر خود را لاپوشانی می‌کنید و تمام گناه را بر دوش دولت و مجلس می‌ا‌‌ندازید؟

آقای دکتر ولایتی! چرا منصفانه به ملت ایران یادآوری نمی‌کنید که شما بودید که در مناظرات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، مذاکرات دکتر جلیلی را که با دقت و قدرتی قابل ملاحظه از منافع ملی و مصالح انقلاب حفاظت می‌کرد به ناحق لجن‌مال کردید؟ آیا براستی شما نمی‌دانستید که اروپاییان به علت دقت نظر و مقاومت تیم مذاکره‌کننده وقت، از برخی از خواسته‌های زورگویانه و سیطره‌طلبانه‌شان منصرف شده بودند؟

آقای دکتر! نگویید لیکن آن مذاکرات به توافقی منتهی نشد. اولاً، مگر تمام مذاکره‌های عالم منجر به توافقی می‌شوند؟ ثانیاً، مگر باید به توافقی منجر بشوند؟ ثالثاً، می‌خواهید بگویید شما هم، همچون دولتمردان بزدل و مفتون غرب، معتقدید که تحت هر شرایطی باید با غربیان به توافق برسیم؟ یعنی، باور کنیم که شما هم بر این باور بوده‌اید که “اصل بر این بود که به نتیجه‌ای برسیم که همین برجام است”؟ آقای دکتر! قدری فکر کنید! آیا با این مبنا، به نظر شما چیزی از منافع ملی می‌تواند باقی بماند؟

آقای دکتر! چرا صادقانه به ملت ایران نمی‌گویید در تمام این سالها، دست‌کم از آغاز دولت تدبیر و راستگویی، شما (به همراه آقای هاشمی رفسنجانی و آقای شیخ حسن روحانی و دکتر علی لاریجانی) از تیم مذاکره‌کننده و هم از یکایک مراحل مذاکرات این فاجعه ملی دفاع و حمایت همه جانبه می‌کردید؟

آقای دکتر ولایتی! چرا اینک که طشت رسوایی برجام از بام عالم افکنده شده، آقای دکتر ظریف را از انتقاد و سرزنش معاف می‌کنید؟ گرفتن تضمین مکتوب از مقامات آمریکایی (شرطی که رهبری مقرر کرده بودند) را چه کسی باید می‌گرفت؟

متن به لحاظ حقوقی معتبر فارسی برجام را چه کسی باید در اختیار نمایندگان مجلس ایران میگذاشت تا رسوایی تصویب برجام در ۲۰ دقیقه کمتر محتمل‌الوقوع شود؟

چه کسی لبخندزنان و با طمآنینه‌ای زایدالوصف در آستانه نهایی‌شدن برجام، این سخن فوق‌العاده ساده‌لوحانه حماقت‌آمیز را گفته است که: جان کری به من قول داده که دولت بعدی آمریکا به برجام متعهد خواهد ماند و من این قول را می‌پذیرم؟

آقای وزیر خارجه زمان جنگ و هم نیز وزیر خارجه زمان صلح! این سخنان را بیاد می‌آورید که “توافق بد، توافقی است که حق هسته‌ای ما رسمیت پیدا نکند”، “توافق بد، توافقی است که باعث شود تحریم‌ها باقی بمانند”؟

آیا براستی شما در همان زمان نمی‌دیدید که نه فقط حق هسته‌ای ایران در حال تحویل به آمریکاییان است که بالاتر، عمده تاسیسات هسته‌ای‌مان را خودمان سریعاً مضمحل می‌کنیم؟

آیا براستی در همان زمان هم نمی‌دیدید که نظام تحریم‌ها باقی می‌مانند؟ که مقامات گذشته و حال سیاسی آمریکایی در تمام سطوح و نیز نخبگان راهبردی و امنیتی اندیشکده‌های آمریکایی، اجماع فراگیری برای حفظ نظام تحریم‌ها دارند؟

آیا براستی برای شما آشکار نبود که با این دستاورد مشعشع، باب تحریم‌های گسترده‌تر به بهانه‌های موجود دیگر(برنامه دفاعی ایران، حمایت از متحدین خود در منطقه و …) بگونه‌ای باز است که حتی اگر آمریکاییان میخواستند صادقانه تحریم‌های هسته‌ای را حذف و لغو کنند نظام تحریم‌ها کمافی‌السابق اگر نه رفیع‌تر حفظ خواهد شد؟

مشاور عالی امور بین‌الملل رهبری! یادتان میآید زمان بررسی‌های نهایی و تصویب برجام و در واکنش به صحبت‌های خانم شرمن(معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا) گفته بودید: “خانم شرمن حرفهای بیخودی، زیاد میزند و درباره این حرفهای بی‌ارزش به وی تذکر داده شده است… با این حرفها اگر قرار شد آنها دبه کنند ما هم دبه می‌کنیم”؟(۳۱ تیر ۹۴)

امکان دارد توضیح دهید اینک که بچه محصّل‌ها هم فهمیده‌اند که آمریکاییها نه دبه، که اصل و فرع برجام را مقابل چشمان دولتمردان تدبیر و امید پاره پاره کرده‌اند، شما چرا دبه نمی‌کنید و، همچون طرف اصلی معامله، قرارداد را بی‌اعتبار و ملغی اعلام نمی‌کنید؟ مگر جمع شما سرداران امین و شجاع و غیور و متدین دیپلماسی، در این پنج سال با آمریکاییها و اروپاییها چه کرده‌اید و چه گفته‌اید که این چنین بی‌باک و گستاخ شده‌اند و شما جرات لغو قرارداد ملغی‌شده را هم ندارید؟

 

آقای دکتر ولایتی! یادتان می‌آید پس از تصویب برجام گفتید “اگر آنها به تعهدات خودشان عمل نکنند ما نیز عمل نخواهیم کرد”(۳۰ آبان ۹۴)؟ پس چرا این دست و آن دست می‌کنید؟ بسم الله! پس چرا فرزندان غیور شما بدنبال تضمین‌های سرابی اروپاییان از این پایتخت به آن پایتخت می‌دوند و دفع‌الوقت می‌کنند؟

بزرگ‌سردار دیپلماسی! واقعا نمی‌دانید که چنین تضمین‌هایی به‌واقع وجود ندارند؟ و اگر بفرض وجود هم داشته باشند اروپاییان آنها را به شما نخواهند داد؟

سردارجان! وقت آن نرسیده که قدری در حال و هوای آرمان‌های انقلاب و وفاداران به آن آرمان‌ها سیر کنید تا ببینید که تضمین‌ها در عزم و عزیمت و حمیت و جوانمردی‌های نهفته در قلوب چمران‌ها و همت‌ها و باکری‌ها و رستگارها و علم‌الهدی‌ها و خرازی‌‍‌ها و باقری‌های امروزست؟ تضمین‌هایی که با کمال درد باید اذعان کرد چند صباحی است از سر حماقت ناب، بدجوری منکوب و سرکوب می‌شوند.

بزرگ‌سردار دیپلماسی! آیا بوضوح نمی‌بینید که سناریوی جنابعالی و آقای رئیس جمهور و شاگردان غیور و امین و شجاعتان ایران را در چه مخمصه خفت‌بارِ دردناکی افکنده است؟ مخمصه‌ای که نه راه پیش دارد و نه پس؟ و این یعنی، نه راه بازگشتی برایمان گذاشته‌اید که به وضع قبل از مذاکرات بازگردیم و صنعت قدرت‌آفرین و قدرت‌بخش هسته‌ای را کمافی‌السابق ادامه بدهیم و نه راهی به پیش داریم که امیدوار باشیم تحریم‌ها نه بلافاصله که دست‌کم بعد از سه، چهار، پنج، شش، هفت، هشت سال دیگر هم رفع و لغو شود.

آقای دکتر ولایتی! ماه رحمت و مغفرت و بازگشت است. متألمانه باید اعتراف کنیم که در مواقع بسیاری دوغ و دوشاب در عرصه سیاست ما یکسان دیده و قضاوت می‌شود. و این یعنی غده‌ای سرطانی در شاهرگ‌های سیاست ما. اما می‌دانم می‌دانید که نباید و نشاید که چنین شود، که بر خلاف عرصه سیاست ما، عرصه قیامت ما به شدت حساب و کتاب دارد و عقابی دردناک و پایدار. پس مرد باشید و مردانه و شرافتمندانه به ملت ایران شفاف بگویید اشتباهات عدیده بزرگی را مرتکب شده‌اید و سپس کناره بگیرید. راه صواب و راه عاقبت‌اندیشانه اینست، نه پشت سر این و آن مخفی شدن و تقصیر را به گردن این و آنِ مقصر انداختن.

و در آخر گوش دل بسپاریم که “افامن الذین مکرواالسیئات ان یخسف الله بهم الارض او یاتیهم العذاب من حیث لایشعرون؟”(سوره مبارکه نحل: ۴۵).

بار خدایا! این ناچیز گامها را در اقامه سنت نبی حبیبت بپذیر و ما را بیامرز و بیدار فرما.

 

سعید زیباکلام

۱۶ ماه مبارک رمضان/ ۱۱خرداد ۹۷

 

به اشتراک بگذارید : | | |