۱. هنگامی که موضوع مذاکرات هسته‌ای را در رسانه‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی مرور می‌کنم بشدت متعجب و متاثر می‌شوم، زیرا غالب اظهارات و تحلیل‌ها بگونه‌ای است که گویی طرف مذاکراتی ایران ارواح طیبه هستند و یا شخصیت‌هایی همچون سلمان فارسی و ابوذر غفاری شهید ربذه. و طرف ایرانی فقط باید قدری از زیاده‌خواهی و سماجت دست کشیده انصاف بخرج دهد تا بخوبی و خوشی توافق شود تا کلّ نظام تحریم‌ها برداشته شود تا کسر بودجه رفع شود تا مردم دهک‌های محروم و مستضعف از فلاکت نجات پیدا کنند تا ایران همچون دوران قبل از تحریم گل و بلبل شود!

۲. این تصویر مرا به یاد ”خسن و خسین هر سه خواهران مخاویه هستند“ میاندازد. صدر تا ذیل این تصویر غلط و خلاف واقع است. هر جایش را بگیرید توهمی بیش نیست که یا خلاف واقع است و یا واقعیتی بسیار مخدوش.

۳. اینکه شورایعالی امنیت ملی و مذاکره‌کنندگان ایرانی دقیقا چه مطالباتی را طرح و مطالبه می‌کنند متاسفانه بر من پوشیده است. و باید تاکید کنم که متاسفانه کمترین اطلاع‌رسانی برای تنویر افکار عمومی انجام نمی‌شود الّا کلیاتی که بارها و بارها از سوی وزیر خارجه یا سخنگوی وزارتخانه بی هیچ ثمری تکرار می‌شود. باید اذعان کنم که شیوهٔ اطلاع‌رسانی دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم تفاوتی با دولت تدبیر و راستگویی و امانتداری ندارد. آیا شورایعالی امنیت ملی و وزارت خارجه بر این عقیده هستند که مردم ایران شعور و بلوغ کافی برای اطلاع یافتن از دستکم امّهات نشیب و فرازهای مذاکرات را ندارند؟ آیا این دو نهاد نمایندگان مردم در مجلس را هم بقدر کافی امین و ذیصلاحیت نمی‌دانند؟ واضح است که با این رفتار، باید ملّت ایران بشدت نگران باشند از اینکه برجام یا شبه برجام دیگری در پاچه‌شان فرو رود، با ادعای مردمی‌بودن، انقلابی‌بودن، و مورد تایید رهبر نظام‌بودن.

۴. ریز و درشت رسانه‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی بگونه‌ای از لغو تحریم‌ها صحبت می‌کنند که گویی مذاکرات برای لغو کلیّت نظام تحریم‌هاست شامل تحریم‌های هسته‌ای، تحریم‌های مربوط به برنامۀ ملی دفاع موشکی، تحریم‌های سیاست حمایت از هم‌پیمانان منطقه‌ای، و تحریم‌های مربوط به حقوق بشر. و همانطور که بارها تذکر داده‌ام چنانچه این مذاکرات به توافق بیانجامد در خوشبینانه‌ترین حالتِ رویایی، فقط تمام تحریم‌های هسته‌ای لغو خواهد شد، آنهم بشرط اینکه همین تحریم‌ها به صورتهای مختلف در سه دسته تحریم‌های دیگر پیشتر هوشمندانه دیده و گنجانده نشده باشد!

۵. به فرض محال که کلّ نظام تحریم‌ها لغو و برچیده شود تازه شرایط کشور می‌شود شرایط سرمایه‌سالاری افسارگسیخته آیت خدا هاشمی رفسنجانی. آیا دربار زروزوروتزویرِ تشکیل‌شده در آن دوران و غارت بیت‌المال و فساد سیاسی و تبعیض‌های چند لایه بمراتب گسترده‌تر امروزه اجازه میدهد گشایشی در معیشت مردم و بویژه دهک‌های بسیار ضعیف و فقیرشده دوره دولت تزویر و دروغ صورت گیرد؟ اکثر اقتصاددانان غیر حکومتی که غیرت و شرفی در قلبشان می‌تپد برآنند که ۷۰ درصد مصیبت‌های معیشتی منشآ حکمرانی و سیاستگذاری داخلی دارد و ربطی به تحریم‌ها ندارد.

۶. و اما طرف آمریکایی مذاکرات: دردمندانه باید اعتراف کنم که تاکنون در هیچ یادداشت و تحلیلی ندیده‌ام که مواضع و سیاست‌های دولت آمریکا مورد بحث و تحلیل مستند و یا حتی غیر مستند قرار گرفته باشد. گویی دولت آمریکا هیچ طرح و برنامه و سیاستی مدوّن و راهبردی دربارۀ استقلال و سیاست خارجی ایران، حاکمیت ملی ایران، ثروت ایران، و ملّت ایران ندارد. تصادفا تحریم‌هایی کرده و الآن هم از سر دلسوزی برای مردم ایران دنبال بهانه‌ای است تا کلّ نظام تحریم‌ها را بردارد بشرط اینکه دولت ایران دست از دشنام و مرگ‌برآمریکا بردارد و قدری حفظ حرمت کند. سالهاست گفته‌ام و اینک تکرار می‌کنم در کلّ دولت آمریکا(شامل شاخه اجرایی و کنگره)، سیاستمداران سابق و اسبق، و تحلیلگران و کارشناسان اندیشکده‌های متعدد آمریکا حتی یک نفر هم نمی‌توان پیدا کرد که موافق حفظ نظام تحریم‌ها نباشد. همه بالاتفاق اعتقاد راسخ دارند که نظام تحریم‌ها ولوبلغ مابلغ باید کماکان و بقوت تمام حفظ شود.

۷. امیدوارم برای ملت ایران روشن باشد که بسیاری از فعالان رسانه‌ای غیردانشگاهی و بعضا دانشگاهی فرش‌های قرمزی برای بازگشت پیروزمندانه سلطه مجدد آمریکا بر مقدرات کشور پهن کرده‌اند. حقد و کین و رقابت بر سر قدرت چه شرفها و چه غیرتها و چه عزتها را سوزانده، افکار عمومی را برای فداکردن استقلال و اقتدار و تمامیت وطن به پای جهانخواران خونریز غارتگر هر چه بیشتر آماده می‌کند. در این ایام و لیالی نورانی بخدای رحمان پناه ببریم و رسوایی و رفع شرّ بدخواهان و بیماردلان قدرت‌طلب را در هر سمت و مقام و جایگاهی که هستند از حضرت حق طلب کنیم
”ای دنیا! اف بر تو و اف بر شیفتگان تو!“
سحر شانزدهم ماه عظیم شریف کریم پرفضیلت (۱۴۰۱/۱/۲۹)
سعید زیباکلام

به اشتراک بگذارید : | | |