جیمز جفری، عضو شورای روابط خارجی آمریکا، عضو وابستۀ اندیشکدۀ واشنگتن برای سیاست‌گذاری خاور نزدیک، سفیر سابق آمریکا در عراق و ترکیه، و معاون سابق مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، در مقالۀ 11 ژوئن 2021 خود می‌گوید: «برجام یک ”غیرتوافقنامه“ است (قانونا الزام‌آور نیست و حتی از جانب مذاکره‌کنندگان امضاء هم نشده).» دانلد ترامپ با اشارۀ نوک قلمش در آن نمایش متکبّرانه برجام را نقض کرد و دولت وقت ایران هم مطلقا هیچ اقدام حقوقی/قانونی و یا سیاسی نتوانست انجام دهد، علیرغم اینکه در ایران برجام بجای شش میخه، شانزده میخه شده بود (خیمه شب بازی علی لاریجانی و علی اصغر حجازی و … را بخاطر دارید).

علی باقری کنی، رئیس گروه مذاکره‌کنندگان ایران، در نشست خبری اخیر خود می‌گوید: «60 روز برای رسیدن به روز تایید. این 60 روز برای آنست که مجلس در کشور ما و طرف‌های مقابل کارهای لازم را انجام دهند و هر آنچه لازم است را تصویب کنند.» از صمیم قلب امیدوارم آقای باقری کنی هم می‌داند و هم با آمریکایی‌ها مطرح کرده که دقیقا مراد از کارهای لازم، هر آنچه، و تصویب کنند چیست و هم به توافق رسیده‌اند.

– با توجه به سوابق امر، جای تردید ندارد که برجام از جانب هیچ‌یک از کشورهای روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، و آلمان نه در هیئت دولتشان و، از آن بسیار مهم‌تر، نه در مجلس‌هایشان نه تصویب شد و نه حتی طرح، مگر احتمالا بمنزلۀ اطلاع‌رسانی وزیر خارجه در جلسهٔ هیئت دولت برخی از آن کشورها. بدین ترتیب، می‌ماند دو کشور طرف اصلی مناقشه: ایران و آمریکا.

– حال با توجه به سابقۀ سیاه نقض معاهدات و توافقنامه‌های بین‌المللی از جانب آمریکا، بویژه همین برجام، و با توجه به هشدارهای قانونا موجّه سرگشادۀ نمایندگان کنگره که در یادداشت‌های اخیرم (”سرگشاده به شورایعالی امنیت ملی“ و ”هشدار به شورایعالی امنیت ملی“) تشریح کردم، آیا شورایعالی امنیت ملی و بالتبع مذاکره‌کنندگان نباید از شاخۀ اجرایی دولت آمریکا بخواهند که برجامِ احیاءشده الّا و لابد باید مورد تصویب هر دو مجلسین کنگره قرار گیرد؟ آیا از این خواسته موجّه‌تر و محکمه‌پسندتر هم می‌توان یافت، با توجه به ”قانون بررسی توافق هسته‎ای ایرانِ 2015“ کنگرۀ آمریکا؟

– حقیقتا از نحوۀ گزارش آقای باقری کنی متحیّرم که از عبارات فوق‌العاده گشاد و بی‌نهایت انعطاف‌پذیری چون ”کارهای لازم“، ”هر آنچه لازم است“، و ”تصویب کنند“ استفاده کرده‌ است. این عبارات باید به تفصیل میخ‌پرچ شود که دقیقا یعنی چی؟ ”کارهای لازم“، یعنی مشخصا چه کارهایی؟ و ”هر آنچه لازم است“، باید مشخص شود دقیقا چی لازمست. و ”تصویب کنند“، یعنی دقیقا در کدام نهاد قانونی آمریکا و مشخصا چکاری شود که تصویبِ مدّ نظر تحقّق پیدا کند؟ اگر گزارش ایشان بیانگر دقیق مذاکرات باشد که وای بر ما: برجام می‌تواند مثل آب خوردن مجددا برود هوا. و روز از نو، روزی از نو! ولاحول ولاقوه الّا بالله.

پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۱.

به اشتراک بگذارید : | | |